EU125150
EU130140
EU130145-2
EU141151-S
EU162172-S
Product details for
EU125150
d
125 mm
L
15 mm
Characteristics
Max. sliding velocity
- 0.5 m/s
Installation
- in closed grooves A
- in open grooves B
Application
- hydraulic systems
Construction type
- rod U-ring
Design
- metric
Material
- polyurethane (PUR)
Media
- mineral oil
Temp. max.
- 80 °C
Temp. min.
- -30 °C
Working pressure
- 400 bar